سه شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٤٠٠ - 
1 2
 
منو اصلی
 
صفحه اصلي > معرفی گروه 
 
 

 

رشته زنان و زایمان یکی از رشته های تخصصی پایه  علوم پزشکی است که به پیشگیری، غربالگری،تشخیص، درمان و پیگیری بیماری های دستگاه تولید مثل زنان و عواملی که بر ارتقای سلامت زنان در این حیطه تاثیر می گذارد و همچنین به مراقبت و مداخلات مرتبط با مادر در حین بارداری و زایمان فیزیولوژیک و پرخطر می پردازد. فارغ التحصیلان این رشته مهارتهای تخصصی در زمینه های آموزشی پژوهشی و درمانی در اختیار جامعه قرار خواهند داد.

گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از با سابقه ترین گروه های دانشگاه است که از بدو تأسیس دانشگاه فعالیت داشته است و سال های متمادی است که تربیت دستیار تخصصی زنان و زایمان در این گروه صورت می گیرد. از سال 1363 و ملحق شدن بیمارستان مهدیه و بوعلی، شش بخش آموزشی زنان شامل بخش زنان بیمارستان شهدا، طالقانی، امام  حسین⁽ᵋ⁾و لقمان وجود داشت که بعداً با جدا شدن بیمارستان بوعلی از دانشگاه شهیدبهشتی و درمانی شدن بخش زنان بیمارستان لقمان، هم اکنون چهار بخش آموزش فعال در بیمارستان های شهدا، امام حسین⁽ᵋ⁾، طالقانی و مهدیه وجود دارند بطور متوسط سالیانه بین 26-22 نفر دستیار وارد و همین تعداد نیز فارغ التحصیل می شوند. این گروه اضافه بر تربیت دستیار در زمینه پزشکی عمومی آموزش ، کارآموزان و کارورزان از بخش های مادر بوده و سالیانه پذیرای بیش از 100 نفر کارورز و کارآموز می باشد.

همچنین گروه زنان رشته های فلوشیپی مربوطه را راه اندازی نموده و اولین پذیرش دستیاری فلوشیپی متعلق به فلوشیپ نازایی بود که از سال 1389در بیمارستان طالقانی راه اندازی شد و تا کنون 12 فلوشیپ نازایی تربیت و فارغ التحصیل شده اند.

دومین پذیرش دستیاری فلوشیپی، فلوشیپ انکولوژی زنان در سال 1391 و در بیمارستان امام حسین (ع) بودکه تا کنون 12 فلوشیپ فارغ التحصیل شده .

سومین پذیرش دستیاری فلوشیپی ، فلوشیپ پریناتولوژی و در بیمارستان شهدای تجریش در سال 1394 و تا کنون 4 فارغ التحصیل داشته است.

همچنین پذیرش فلوشیپ نازایی در بیمارستان مهدیه در جریان بوده و پس از تایید نهایی وزارت بهداشت امکان پذیرش دستیار فلوشیپ نازایی در این مرکز وجود دارد. بخش های نازایی تابعه دانشگاه دارای پتانسیل بسیار بالایی می باشد و هر چهار مرکز بعنوان مراکز ریفرال بوده و بیماران از مزراکز درمانی تابعه دانشگاه اعزام پذیرش و درمان میشوند.

اعضای هیأت علمی گروه زنان شامل 30 نفر هیأت علمی آموزشی می باشند که از این تعداد 7 نفر استاد،10 نفر دانشیارو 13 نفر استادیار می باشند. مدیر گروه زنان فعلی سرکار خانم دکتر مریم سادات حسینی، معاون اموزش گروه و  ریاست بخش زنان بیمارستان شهدا سرکار خانم دکتر لادن آجری، ریاست بخش زنان و نازایی بیمارستان طالقانی سرکار خانم دکتر ساغر صالح پور،  ریاست بخش زنان بیمارستان مهدیه سرکار خانم دکتر طیبه جاهد بزرگان و  ریاست بخش زنان و انکولوژی زنان بیمارستان امام حسین (ع) سرکار خانم دکتر مریم سادات حسینی می باشند.

 هیأت علمی فلوشیپ نازایی6 نفر فلوشیپ، فلوشیپ انکولوژی5 نفر ، فلوشیپ یورگاینکولوژی 1 نفر می باشند. مدیر برنامه نازایی سرکار خانم دکتر ساغر صالح پور، مدیر برنامه آنکولوژی سرکار خانم دکتر مریم سادات حسینی و مدیر برنامه پریناتولوژی سرکار خانم دکتر پریچهر پورانصاری می باشند.همچنین گروه زنان در زمینه اعمال جراحی لاپاراسکوپی فعال بود و لاپاراسکوپی تشخیصی و پیشرفته در بیمارستان های تابعه و خصوصأ بیمارستان شهدای تجریش انجام میشود. در برنامه اموزشی درمانی گروه زنان نگرش به سلامت محوری-کرامت انسانی-اولویت قرار دادن سلامت در سطح ملی جامع نگری و ارج نهادن به معنویات و رعایت اخلاق حرفه ای سرلوحه کار قرار داده شده است و اساتید با علاقه و تلاش بسیار در ارتقاء آموزش دستیاران- دانشجویان و درمان بیماران مشغول به ارائه خدمت می باشند.

 

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.